Dziecięce szczoteczki do zębów z myślą o przechowywaniu należy wybrać taką, która posiada nakładkę i przyssawkę. Zapobiega to przewracaniu i zbytecznym kontaktom z nadprogramową dawką drobnoustrojów.
https://annarella.pl/higiena/higiena-jamy-ustnej/akcesoria-i-pasty-do-zebow-dla-dzieci
Próchnica niszczy zęby niemyte lub niedomyte w zastraszającym tempie. Szczególnie szybko radzi sobie z zębami mlecznymi, gdyż są one słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na działanie czynników niszczących szkliwo.Dziecko, które ma próchnicę zębów mlecznych ma większą szansę na próchnicę w uzębieniu stałym.  Dbanie o zęby to jeden z najzdrowszych nawyków. Jako że nawyki kształtują się w pierwszych latach życia dziecka, o higienę jamy ustnej należy dbać od kołyski.
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowym czynnikiem zapobiegającym próchnicy. W zasadzie praktycznie każdy wie, że zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po śniadaniu i po kolacji. Najważniejsze jest mycie wieczorne i do niego powinniśmy przykładać się bez żadnych wymówek. Zębów nie należy myć tuż po posiłku, najlepiej odczekać około 30-40 minut, aż ślina zneutralizuje działanie kwasów uszkadzających szkliwo. Niestety z badań wynika, że jedynie około 60% dzieci myje zęby minimum dwa razy dziennie. Całkiem spora grupa szczotkuje je tylko raz dziennie, a 2% sporadycznie lub wcale.
Dość sporym problemem jest to jakie pasty kupujemy naszym dzieciom i jak nasze dzieci ich używają. 30% trzylatków i 7% siedmiolatków nie używa pasty z fluorem, podczas gdy stosowanie past z fluorem jest zalecane przez WHO(Światowa Organizacja Zdrowia) i towarzystwa dentystyczne na całym świecie. To właśnie fluor jest największym sprzymierzeńcem w walce z próchnicą. Są rodzice, którzy obawiają się fluoru, ale warto pamiętać o tym, że może być on niebezpieczny tylko jeśli się go przedawkuje, a nie stanie się to wtedy, gdy to wy będziecie czuwać nad myciem zębów. Zresztą jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie fluoru, to pamiętajcie, że powinniście je rozwiewać w gabinecie dentystycznym, a nie w internecie.