PRZEBARWIENIA skóry - skąd się biorą i jak się ich POZBYĆ?
Piegi są urocze, ale ciemniejsze przebarwienia wokół ust i plamy na rękach nie wyglądają najlepiej.Czasem niepokoją nas białe plamki na skórze.Skąd biorą się zmiany barwnikowe i jak można je usunąć?
Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę - barwnik skóry. Czasem jest ich w niektórych miejscach za dużo, czasem są zbyt aktywne i produkują za wiele barwnika. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w miejscach wystawionych najczęściej na słońce: na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach oraz na łydkach. Ultrafiolet ma więc w ich powstawaniu niebagatelny udział. Przyczyniają się do nich także zmiany w wydzielaniu hormonów oraz stany zapalne oraz niektóre leki, a także substancje fotouczulające obecne w lekarstwach, perfumach i kosmetykach. Przebarwienia nasilają się także z wiekiem.
Przyczyny powstawania przebarwień na skórze

    Słońce. Pod jego wpływem na skórze tworzą się nierówności pigmentacyjne.
    Geny. Na niektóre zmiany przebarwieniowe nie mamy wpływu (np. piegi). Wiele osób rodzi się już z przebarwieniami dziedziczonymi po rodzicach lub dziadkach.
    Zmiany hormonalne. Przebarwienia są częstym następstwem ciąży, stosowania antykoncepcji hormonalnej, HTZ.
    Niektóre leki. Zażywanie np. barbituranów, fenyloftaleiny, środków przeciwmalarycznych.
    Kosmetyki fotouczulające. Perfumy i dezodoranty, kremy z retinolem i kwasami owocowymi, po zetknięciu ze słońcem mogą wywołać przebarwienia.
    Choroby. Pojawianie się przebarwień na skórze może być oznaką poważnej choroby: cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, nowotworu jajnika.
    Obtarcia. Na skórze wrażliwej i delikatnej przebarwienia powstają niekiedy w wyniku urazów mechanicznych - obcierania biustonoszem, opatrunkiem gipsowym, paskiem od zegarka.
    Trądzik. U osób z trądzikiem krostki goją się powoli, pozostawiając na skórze przebarwienia. Ciemniejsze plamy na skórze pozostaną na dłużej, jeśli zaczniemy opalać ślady po pryszczach. Delikatne złuszczanie naskórka powinno przyspieszyć ustępowanie przebarwień.

Przebarwienia skóry - u co trzeciej kobiety!!!

Ciemne plamy na skórze ma 35 procent kobiet po trzydziestce i aż 90 procent po 50 roku życia. W młodszym wieku ich pojawienie się jest związane z wahaniami hormonów (ciąża, zaburzenia hormonalne) lub ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, leczeniem hormonalnym (melasma). Zazwyczaj pojawiają się na czole oraz wokół ust. Mogą także powstać z powodu nadczynność tarczycy lub niedoczynności kory nadnerczy. Sprzyjają im również stany zapalne przydatków.
Po 45 roku życia przebarwienia powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub pod wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej.W tym wieku także częściej niż wcześniej przyczyną przebarwień może być niedomaganie wątroby. W starszym wieku pojawiają się również plamy soczewicowate - przebarwienia o kształcie ziarnka soczewicy, które czasem zlewają się w większe plamy. W każdym wieku mogą powstać przebarwienia spowodowane stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Plamy pojawiają się, gdy zażywając takie leki lub stosując kosmetyki i perfumy wychodzimy na słońce bez ochrony kremu z wysokim filtrem. Przebarwienia powstają także w wyniku stanów zapalnych, najczęściej w miejscach zmian trądzikowej oraz jeśli wystawimy się na słońce po intensywnych zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych: stosowaniu kuracji przeciwtrądzikowej, zabiegach dermatologii estetycznej, złuszczaniu peelingami chemicznymi,mikrodermabrazji.


Jakie są sposoby zapobiegania ciemnym plamom i przebarwieniom skóry?
Poza przyczynami,które uruchamiają mechanizm powstawania ciemnych plam i przebarwień,plamy na twarzy,ciele oraz dekolcie pojawiają się po stymulacji melaniny przez promienie UV.
Pierwszą formą profilaktyki jest ochrona przed słońcem.
- Znając swój typ skóry i jej potrzeby kupić krem ​​z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. Osoby z wrażliwą skórą powinny zawsze używać go podczas wystawiania twarzy przez wiele godzin na działanie promieni słonecznych.
- Jeśli plamy na twarzy pojawiły się na skutek niezrównoważonej diety, konieczne jest podjęcie działań na tym froncie, starając się stosować jak najwięcej zdrowej diety.
- Wprowadzić do codziennej diety żywność bogatą w beta-karoten, witamina A, cynk, selen, witaminę C, i tak dalej.
- Ostatecznie starać się kupować kosmetyki zawierające przeciwutleniacze, zawierające witaminy i składniki odżywcze.
- Unikaj tych zabiegów i kosmetyków które są agresywne, zwłaszcza w okresie letnim. Decydować się na te,które są odpowiednie dla Twojego rodzaju skóry i wyraźnie wskazują, że zawierają odpowiednie składniki,a następnie upewnić się, że żadne substancje utleniające lub szkodliwe w jakiś sposób nie przedostaną się do naskórka.
Naszą propozycją jest sprawdzony i testowany dermatologicznie Krem Declaril PREVENZIONE®.Działa skutecznie dzięki LUMI COMPLEX - Kompleksowi Naturalnych Składników Aktywnych,pochodzących z czerwonych pomarańczy,liści oliwnych,kapparów oraz ryżu.Składniki te są zdolne do regulowania wytwarzania melaniny (melanogeneza),zapobiegając tym samym tworzeniu się ciemnych plam i przebarwień.Declaril Prevenzione wykorzystywany może być również jako:
- krem ochronny i Anty-Age dzięki obecności phytosome silimarin,witaminy c oraz filtrów słonecznych;
- przeciwutleniacz dzięki zawartości witaminy a i e,które nie pozwalają na utratę elastyczności skóry i powstawaniu wolnych rodników,stymulując jednocześnie naturalny mechanizm syntezy komórkowej włókien kolagenowych.
Występujące w kremie fosfolipidy i glikolipidy wraz z węglowodanami z pszenicy odgrywają zaś istotną rolę w rekonstrukcji bariery skórnej,uszkodzonej przez agresje zewnętrzne i pomagają utrzymać stałą zawartość wody w skórze - wilgotność.Krem profilaktyczny nowej generacji został zaprojektowany specjalnie dla tych,którzy nie mają zamiaru w sezonie letnim zrezygnować z ekspozycji swojego ciała na słońce,a są niestety podatni na powstawanie przebarwień (mają delikatną skórę ze względu na wiek,stosują doustne środki antykoncepcyjne lub leki-niektóre antybiotyki itp.Można go stosować jako krem do twarzy codziennego użytku.


Jakie są metody usuwania przebarwień?
Najlepiej przed przystąpieniem do jakiejkolwiek terapii skonsultować się z dermatologiem. Same nie zorientujemy się z jakim przebarwieniem mamy do czynienia. Poza tym, plamy na skórze mogą sugerować niedomagania zdrowotne, które warto wyjaśnić. Dermatolog, przeprowadzając wywiad i oglądając skórę pod lampą zdiagnozuje nasze przebarwienia i doradzi drogę postępowania.
W likwidowaniu przebarwień, zależnie od ich charakteru i głębokości występowania (mogą być w naskórku lub głębiej, w warstwie brodawkowej skóry) można stosować kremy rozjaśniające lub bardziej intensywne zabiegi w gabinecie dermatologicznym. Szukaj kosmetyków, które zawierają: kwasy owocowe i witaminę C - substancje te rozjaśniają istniejące przebarwienia - hamują działanie melanocytów i wytwarzanie melaniny. W gabinecie kosmetycznym można się poddać peelingowi kawitacyjnemu (ultradźwięki w połączeniu z warstwą wody na skórze rozbijają komórki warstwy rogowej), który likwiduje płytkie przebarwienia. Nieco intensywniej działa mikrodermabrazja (czyli złuszczanie mechaniczne za pomocą kryształków diamentowych lub korundowych).
Dermatolog może zaproponować intensywne, głęboko złuszczające peelingi chemiczne wykorzystujące kwasy: trójchlorooctowy, glikolowy, azelainowy. Przebarwienia likwiduje się także za pomocą krioterapii lub działania światłem laserem lub światłem pulsującym (IPL). Białe plamki to też przebarwienia, a właściwie odbarwienia. Powstają zazwyczaj pod wpływem urazów: oparzeń (także słonecznych), otarć, zranień, wyprysków czy stanów zapalnych, w których dojdzie do zniszczenia melanocytów. Fachowo nazywa się to hipopigmentacja pozapalna. Ale białe plamki mogą także oznaczać chorobę. Kiedy jest ich coraz więcej lub zlewają się w większe plamy może to być bielactwo nabyte (vitiligo). Z kolei drobne, gęste białe plamki na plecach, klatce piersiowej i brzuchu, które zlewają się w większe odbarwione płaszczyzny to prawdopodobnie łupież pstry czyli zakażenie drożdżakami. Zarówno bielactwo, jak i łupież ostry wymagają pomocy dermatologa.

Nie wychodź na słońce, jeśli bierzesz te leki:

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen.
    Leki odkażające układ moczowy i moczopędne.
    Niektóre antybiotyki i sulfonamidy.
    Leki obniżające poziom choleterolu.
    Leki psychotropowe, np. niektóre antydepresanty.
    Niektóre zioła, np. dziurawiec i arcydzięgiel.
    Leki przeciwcukrzycowe.
    Leki hormonalne, w tym pigułki antykoncepcyjne i preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej.

Przed wyjściem na słońce nie używaj środków zapachowych.Zarówno naturalne jak i syntetyczne często mają właściwości fototoksyczne. Słońca nie lubią: perfumy z alkoholem, piżmo (naturalne oraz syntetyczne) i olejki: bergamotowy, paczulowy oraz waniliowy.