Odciski, stwardnienia, modzele to kłopotliwa przypadłość.. Stopy noszą ogromne ciężary i znoszą ucisk w niewygodnych butach. Są notorycznie narażane na odmrożenie ,przepocenie, wysuszenie i podrażnienie skóry. Odcisk to warstwa naskórka, która zrobiła się twarda i gruba na skutek silnego i trwającego przez dłuższy czas nacisku na to miejsce. Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia naskórek nadmiernie narasta. Jednak nie złuszcza się, tylko w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób na stopach powstają nieestetyczne i często bolesne odciski.
Chcesz uniknąć odcisków? Noś wygodne buty! Zazwyczaj winowajcą są niewygodne buty – za ciasne albo zbyt luźne, często na wysokich obcasach, dlatego z ich powodu najczęściej cierpią kobiety. Na modzele i nagniotki narażone są też osoby z dużą nadwagą. Odciski mogą być również związane z innymi schorzeniami stóp, ich budową (np. płaskostopiem lub wysokim podbiciem, zbyt długą kością śródstopia, zdeformowanymi palcami),z nierównościami kostnymi, a nawet z niewłaściwą motoryką czyli chodzeniem. Najlepiej zadbać, by odciski nigdy nie pojawiły się na twoich stopach. Kluczową sprawą jest odpowiednie wygodne obuwie, unikanie obcisłych skarpet i rajstop oraz właściwa pielęgnacja stóp.
Czym różnią się nagniotki od modzeli?
Nagniotki są to małe (wielkości ziarnka grochu), stwardniałe, błyszczące punkty tworzące się zwykle na palcach stóp. Mają wrastający w skórę rdzeń, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.
Modzele są duże, żółtawe i dość miękkie, czasem otoczone są zaczerwienioną skórą. Mogą być przyczyną piekącego bólu. Zazwyczaj umiejscawiają się na podeszwach stóp. Nosząc buty na wysokim obcasie, ryzykujesz pojawienie się modzeli na śródstopiu.
Stosuj krem nawilżający na odciski!
Codziennie na noc stosuj krem, który nawilży, natłuści i zapobiegnie narastaniu stwardniałej skóry. Powinien zawierać składniki natłuszczające (np. masło shea, betainę, oleje roślinne) i złuszczające (mocznik, kwas salicylowy).
Złuszczaj zrogowaciały naskórek!
Zrogowaciały naskórek systematycznie usuwaj pumeksem albo tarką do stóp. Przedtem jednak kilka minut wymocz stopy w wodzie z solą (leczniczą albo zwykłą).Wprawdzie sam w sobie zrogowaciały naskórek nie jest problemem zdrowotnym, ale nieusunięty może narastać i powodować modzele.
Zadbaj o stopy, bo odcisk sam nie zniknie!
Do pozbywania się odcisków, stwardnień, modzeli pomocne są specjalne Plastry na Odciski Timodore, które przykleja się na kilka dni lub Maść na Odciski Timodore .Nakładając ja, uważaj, by przypadkiem nie posmarować zdrowej skóry obok odcisku – może to skończyć się jej bolesnym uszkodzeniem.
Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?
Jeśli ciągle nie możesz sobie poradzić z odciskami, udaj się do lekarza ortopedy. Może on ustalić przyczynę problemów, zalecić odpowiednie wkładki. Pomocy szukaj też u podologa –czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem stóp (m.in. odciskami, wrastającymi paznokciami, grzybicą, haluksami).
Plastry i maść dostępne są na:
https://annarella.pl/higiena/higiena-stop/zabiegi