Większość ukąszeń owadów jest, na szczęście, niegroźna. Typowe objawy, które mogą się pojawić to delikatny ból w miejscu ugryzienia, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie. W rzadkich przypadkach, u osób uczulonych na jad owadów, może dojść do poważniejszych reakcji organizmu, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi zagrożenie dla życia.
W jadzie owadów, które żywią się krwią, znajdują się substancje hemolityczne. Kiedy dostaną się one do tkanek, powstaje silny stan zapalny, powodujący obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i ból. Bąbel szybko zniknie, jeśli nie jest drażniony np. poprzez drapanie się. Pieczenie i ból można złagodzić, smarując skórę specjalnym kremem na ukąszenia:https://annarella.pl/linia-s-o-s/s-o-s-preparaty-wielofunkcyjne
Jeśli akurat nie masz go pod ręką, przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i natrzyj przekrojoną cebulą.
Gorzej ukąszenia owadów znoszą dzieci. Czując ból i swędzenie, często rozdrapują miejsce ugryzienia, co może prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji bakteryjnej. Maluchom ciężko jest wytłumaczyć, aby nie drapały skóry po ukąszeniu. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać. 
Co przyciąga komary do ludzi?
-dwutlenek wegla:komary przyciąga wydychany przez nas dwutlenek wegla,który owady te wyczuwaja nawet z odległosci 50m;
-ciepło i zapach ciała:komary sa wrazliwe na ciepło i dlatego naturalnie przyciągają je osoby o wyższej temperaturze ciała.Reagują także na zapach ciała i potu.
-grupa krwi O:osoby o tej grupie są bardziej atrakcyjne dla komarów.Badania wykazały,że częściej padają ich ofiarą niż osoby o gr.B,a osoby o gr.A są atakowane przez nie najrzadziej.